SVATOMARTINSKÁ HUSA
A protože svátek svatého Martina si jistě každý z nás spojí s pečenou husou, náš sommelier Honza si pro vás připravil svůj rodinný recept, který dělávala už jeho babička.
Dobrá rada na úvod: pořiďte si nebo zamluvte u svého chovatele husu včas. Pár dní před Svatým Martinem může být - podle každoročních zkušeností - vyprodáno...
RECEPT
Budete potřebovat: 1 husu, hrst celého kmínu, velkou hrst soli, 5 nakrájených jablíček, kousek sádla.
- Mladou husu bez drobů důkladně nasolte a posypte celým kmínem - a to i v břišní dutině - ideálně jeden den dopředu. Maso díky tomu bude příjemně provoněné a křehké.
- Rozehřejte si troubu na nízkou teplotu (120-130 °C). Husu je totiž důležité péct pomalu. Díky nižší teplotě se tolik nevysuší a bude šťavnatější.
- Břišní dutinu naplňte jablky, vložte husu do vyššího pekáče, trochu podlijte vodou, vložte do vyhřáté trouby a pečte pět až šest hodin, v závislosti na velikosti husy. Když bude třeba, podlijte občas vodou.
- Na posledních pár minut zvyšte teplotu na 200 °C, aby kůžička byla opravdu křupavá.
- Hotovou husu vyjměte z pekáče a odeberte i případnou vyšší vrstvu sádla. Ze zbylého výpeku si připravte parádní šťávičku. Můžete ho zalít trochou vody či vývaru a odvařit napečeniny z pekáče. Tyhle nevzhledné kousky jsou totiž plné koncentrované chuti. Výpek v rendlíku zredukujte a úplně na závěr v něm rozpustěte kostičku studeného másla.
Ideální přílohou jsou samozřejmě knedlíky či lokše. Nazpomeňte na červené zelí, které můžete podlít červeným svatomartinským vínem a přidat rozinky marinované v tomtéž víně. Ale jen trošku, zbytek si nechte do skleničky.