OBJEVTE SVĚT BUBLINEK: CHAMPAGNE
Champagne aneb božský nápoj z Francie
Máme tu poslední díl oblíbeného miniseriálu o šumivých vínech a jak se říká, to nejlepší na konec. Tentokrát bude samozřejmě řeč o legendárním šampaňském. Na světě totiž nenajdete vznešenější a slavnostnější nápoj, než je právě champagne.
Pravé šampaňské pochází výlučně z jedné z nejpůvabnějších vinařských oblastí severovýchodně od Paříže – z Champagne. Protože je tato oblast severně položená, réva roste v poměrně drsných klimatických podmínkách, kde průměrná teplota dosahuje pouhých 10 °C. Díky tomu je pro víno složitější dozrát, avšak také poskytuje dokonalé prostředí pro pěstování hroznů s vysokou úrovní kyselosti, což je pro výrobu šampaňského ideální. Champagne je rozdělena do pěti oblastí. V Côte de Sézanne a Côte des Blancs se pěstují především hrozny Chardonnay, v Côte des Bar a Montagne de Reims rostou hlavně hrozny Pinot Noir, zatímco ve Vallée de la Marne roste třetí odrůda potřebná pro výrobu šampaňského – Pinot Meunier. Paradoxně právě tvrdé přírodní podmínky jsou důležitým předpokladem pro výrobu zdejších prvotřídních (nejen) šumivých vín.
Tři odrůdy
Jak už jsme naznačili výše, k výrobě pravého šampaňského se smí použít tři odrůdy, které jsou také velmi dobře odolné vůči místnímu drsnému klimatu. Jedná se o:
Charodnnay – propůjčuje šampaňskému jemnost, krémovost a eleganci,
Pinot Noir – tvoří plnost a tělo champagne,
Pinot Meunier – odrůda česky zvaná jako „Mlynářka“. Velmi robustní odrůda, která propůjčuje šumivému vínu bohatost a chuť.
Historie
Pěstování vinné révy v oblasti Champagne sahá až do 5. století našeho letopočtu. Dnešní Remeš nesla jméno Durocortorum a byla hlavním městem římsko-belgické Galie. Pod tímto městem se nacházelo naleziště vápence, který Římané těžili a používali jako stavební materiál. Tím také pod městem vznikla rozsáhlá síť jeskyň a chodeb, které do dneška slouží jako úložiště lahví šampaňského.
Samotné šumivé víno vzniklo vlastně náhodou. Počátkem 18. století vinaři ze Champagne vyráběli tehdy oblíbené víno “vin gris” neboli klaret (bílé víno vyrobené z červených hroznů). Toto víno mělo přirozeně vyšší kyselinku, proto bylo při jeho produkci používáno stále více cukru. Při tomto postupu však stačilo i malé chyby a vína v uzavřených lahvích začala kvasit znovu. Překvapeným vinařům unikl všechen šumivý mok po otevření ven a šampaňské bylo na světě.
Evropská aristokracie, císaři i králové byli tímto objevem tak nadšeni, že se z šampaňského stala senzace, která nemohla chybět při žádné příležitosti. S postupem času se šampaňské proměnilo až do dnešní podoby, na tom mají zásluhu především slavná jména. Každý určitě slyšel o mnichu Dom Pérignonu, který je považován za objevitele cuvée. Rovněž ve Francii zavedl používání korkových uzávěrů a byl to také on, kdo začal pro svá vína používat lahve ze silnějšího anglického skla. Se známou degorzáží neboli odkalením přišla vdova Clicquotová. A madame Louis Pommery v roce 1874 jako první uvedla na trh šampaňské v kategorii brut, známé jako suché. Tato kategorie je dnes nejrozšířenějším stylem champagne.
Párování
Jak je známo, ty nejlepší věci jdou ruku v ruce s jednoduchostí. Když pijeme něco tak výtečného, jako je šampaňské, není nutné připravovat opulentní hostiny a komplikovaná jídla. Pravé šampaňské si nejlépe vychutnávejte především s kvalitním a jednoduchým jídlem. Láhev šampaňského se většinou otevírá už jako aperitiv, během kterého můžete ochutnávat snacky jako křupavé pečené ořechy nebo parmazánové sušenky. Jak doporučuje sám sklepmistr Benoit Gouez z Champagne domu Moët & Chandon: “Slané a křupavé + sklenka šampaňského je perfektní start každé výjimečné události.“
Jelikož máme za dveřmi Valentýn, nesmíme opomenout známé afrodiziakální duo, šampaňské a ústřice. Protože v každé sklence pravého šampaňského najdeme sladkost, kyselost, umami chuť i hořkost, jediné, co chybí, je slanost. A ten, kdo někdy ochutnal ústřice, ví, že chutnají… prostě jako slané moře. :) Tyto dvě pochutiny se tedy perfektně doplňují, a proto jsou dohromady tak delikátní. Navíc luxusní a výjimečné – pro dokonalé chvilky s vašimi milovanými.
Tipy, které stojí za to ochutnat
Vyzkoušejte s námi vybrané šampaňské, které ale nepochází z tradičních velkých Champagne domů. Značka Champagne De Vilmont nabízí krásné portfolio bílých a růžových ročníkových i neročníkových šumivých vín, které se vyznačují nejen perfektní kvalitou, ale i velmi příjemnou cenou.