DEGUSTÁŽ: RYZLINK VLAŠSKÝ | 7. 10. 2020
Navzdory novým a novým antivirovým opatřením jsme se - samozřejmě za dodržení všech hygienických pravidel - sešli v naší vinotéce v Karlíně, abychom si užili další z našich vinařských večerů. Tentokrát jsme se zaměřili na odrůdu Ryzlink vlašský, a to zejména z moravských a rakouských vinic.
Radost z tohoto tématu měl i náš sommelier Honza Bretl, který považuje právě "Vlašák" za klenot moravského vinařství, neboť se podle jeho názoru nachází na Mikulovsku nejideálnější terroir pro tuto odrůdu na světě. Těmi podmínkami myslíme především skvělé podloží viničních tratí jako je Železná, Turold, Purmice či Ořechová hora, které se vyznačuje vysokým obsahem vápence. A tento prvek pomáhá dělat Vlašák tím, čím je - tedy svěžím živým vínem s poměrně vysokou kyselinou, která stojí za jeho úžasnou “pitivostí”.
A právě na uvedené viniční tratě jsme se zaměřili i tento večer. Na rozjezd jsme sice zvolili rakouské víno od Franze Prechtla, které se vyznačuje velmi útlým a jemným projevem. V Rakousku jsme zůstali ještě s kamptalským vinařstvím Schreibeis, kde jsme se názorně přesvědčili o tom, že i Vlašák pár let starý může stále púsobit velmi svěžím dojmem. Pokračovali jsme Vlašským Ryzlinkem z řady Classic z pavlovského vinařství Reisten a vlastně už celý zbytek večera jsme "se motali" kolem Mikulova. Ochutnali jsme nový fenomén "Dunajovský Vlašák", který pod tímto názvem dělá osm vinařů z Dunajovských kopců pod stejnou etiketou a s dodržením přísných pravidel, na kterých se vzájemně domluvili. Ten náš byl od Jindřicha Kadrnky z Březí v ročníku 2019.
Přehlídku těch nejlepších vlašákových tratí jsme začali ve Vinselektu Michlovský s jejich tříletým vínem z trati Purmice, a samozřejmě jsme si nemohli odpustit Vlašák ze Želené od Tanzbergu, který dával jasně najevo, že má před sebou ještě několik let úžasného lahvového potenciálu.
Kdo byl nejlepší?
Největší hvězdou večera byla Ořechová hora z Mikrosvínu, která zaujala většinu účastníků degustace svou plnou, krásně strukturovanou opulentností. Zajímavostí bylo pak víno vyrobené metodou sur-lie od Petra Fučíka, u kterého jsme ocenili jeho parádní bohatost. A Vlašský Ryzlink od Volaříka nám zase ukázal, jak se umí vyšší odrůdová kyselina skvěle kamarádit se sladkým vínem - a toho cukru v tomto bobulovém výběru bylo přes 100 gramů, přesto víno nepůsobilo nudně a utahaně.
Program:
Welschriesling Classic 2018 Weingut Prechtl
Dunajovsky vlašák 2019 Rodinné vinařství Kadrnka
Ryzlink vlašský Classic 2019 Reisten
Welschriesling 2016 Weingut Schreibeis
Ryzlink vlašský 2017 Purmice, Vinum Palaviense, Vinselekt Michlovský
Ryzlink vlašský Výběr z hroznů 2017 Železná, Vinařství Tanzberg
Ryzlink vlašský Pozdní sběr 2016 Ořechová hora, Mikrosvín
Ryzlink vlašský Exclusive Sur-lie 2018 Zátiší-Hliník, Vinařství Fučík
Ryzlink vlašský Výběr z bobulí 2018 Zimní vrch, Vinařství Volařík